KANCELARIA RADCY PRAWNEGO
Michała Gronkiewicza
Kancelaria Radcy Prawnego Michała Gronkiewicza w Pruszczu Gdańskim
Jaka jest odpowiedzialność państwa, za przestępstwo popełnione na jego terytorium wobec ofiar tych przestępstw? Czy w ogóle jakaś istnieje? Można przecież postawić argument, że skoro Państwo nie zapewniło właściwej ochrony, jego organy, w szczególności Policja i Prokuratura, nie wypełniły należycie swoich zadań, to w pewnym stopniu Państwo jest także odpowiedzialne względem ofiary za nieszczęście, które ją spotkało. Ale z drugiej strony, czy ktokolwiek może ponosić odpowiedzialność za bezprawny czyn popełniony przez kogoś innego? jest to w istocie doniosły problem natury filozoficznej i etycznej. Polski prawodawca znalazł rozwiązanie pośrednie, kompromisowe, które można streścić zdaniem "ofiarom przestępstw należy się kompensata od Państwa, ale tylko trochę" ;).
W naszym ustroju prawnym funkcjonuje, przynajmniej teoretycznie, ustawa z dnia 7 lipca 2005 r. o państwowej kompensacie przysługującej ofiarom niektórych przestępstw. (t.j. Dz. U. z 2016 r. poz. 325). Dlaczego piszę "teoretycznie"? Bowiem wszystkie statystyki wskazują, że wspomniany akt prawny jest wykorzystywany bardzo rzadko. Myślę, że wynika to z subsydiarnego charakteru świadczenia uregulowanego w ustawie oraz z niewielkiej świadomości prawnej w tym zakresie.
Kompensata przysługuje niezależenie od tego czy sprawca został ustalony. Rozwiązanie to ma także zastosowanie, kiedy sprawca wprawdzie został ustalony, jednakże nie jest możliwe uzyskanie od niego odszkodowania np. zmarł lub zbiegł za granicę.
Zgodnie z ustawą kompensata może być przyznana wyłącznie na pokrycie:
Kompensata przysługująca ofiarom czynów zabronionych ma charakter subsydiarny. Co to oznacza? Niestety nic dobrego dla osób zainteresowanych. Zgodnie ustawą, co do zasady, kompensata może być przyznana jedynie wówczas i w takiej wysokości, w jakiej osoba uprawniona nie może jej uzyskać od sprawcy lub sprawców czynu zabronionego, z tytułu ubezpieczenia lub ze środków pomocy społecznej, niezależnie od tego, czy sprawca lub sprawcy czynu zabronionego zostali ustaleni. Jest to zatem rozwiązanie ostateczne, które znajduje zastosowanie na samym końcu łańcucha, kiedy ofiara nie uzyska naprawienia szkody ani od sprawcy, ani z ubezpieczenia, ani z pomocy społecznej. Ustawodawca przewidział też limit wysokości przyznawanej kompensaty w kwocie 25.000 zł dla ofiar oraz w wysokości 60.000 zł dla najbliższych ofiar, które poniosły śmierć.
r.pr. Michał Gronkiewicz
Copyright by Kancelaria Radcy Prawnego Michał Gronkiewicz w Pruszczu Gdańskim